15 de xuño de 2024

Copa González March

Tras o cambio realizado a principio da presente temporada 2023-2024 coa reforma da Copa González March, seguimos a facer algúns cambios nesta proba, mantendo o proxecto de facer no futuro torneos maiores no Sporting Club Casino.

Copa González March, organizada polo Sporting Club Casino e Palaestra con cargo aos seus propios orzamentos, segue na liña de recuperar torneos de lentas, lembrando aos torneos Cidade da Coruña, Teresa Herrera ou Open Provincial que se celebraron no último tercio do século XX nas nosas instalacións.

O torneo pasa a celebrarse no mes de xullo, o tradicional nas probas indicadas, e no mes de setembro coordinaremos cunha nova proba de lentas realizada pola Universidade.

BASES COPA GONZALEZ MARCH 2024

Organizan: Sporting Club Casino e SCD Palaestra.

Datas: Do luns 1 ao venres 5 de xullo de 2024.

Horario de xogo: O primeiro día a presentación será ás 18,30. Horario das partidas: 19,00 horas.

Local de xogo: Sporting Club Casino. Real 83 – A Coruña. 

Sistema de xogo: Suízo a 5 roldas 

ELO: O torneo será válido para ELO standard.

Ritmo de xogo: 60´+ 30” 

Horario de clausura: Venres 5 de xullo as 21,30 horas aproximadamente. 

Emparellamentos: Serán realizados polo programa VEGA. 

Participación: 

1. Será necesario contar con licenza federativa en vigor.

2. Haberá un máximo de 32 participantes.

3. Reservado a xogadores con ELO inferior a 2400.

Inscricións:

A cota será de 20 euros (para aqueles que participen no torneo da Universidade a cota do segundo torneo será bonificada nun 10%). 

Os socios do Sporting Club Casino e de Palaestra terán bonificada a cota nun 50%.

A inscrición realizarase a través do seguinte formulario:

PREME

O prazo permanecerá aberto ata o 30 de xuño ou ata que se complete o aforo previsto.

Ata o día 15 terán preferencia na inscrición os xogadores federados polo Sporting Club Casino.

O pago realizarase durante a primeira xornada de xogo.

Desempates: a sortear tras a derradeira rolda entre criterios escollidos na primeira rolda. 

Premios: 

1º posto: Trofeo e 90 euros.

2º posto: Trofeo e 65 euros.

3º posto: Trofeo e 40 euros.

4º posto: 20 euros.

1º clasificado socio do Sporting Club Casino: Trofeo e 20 euros.

E obrigatoria a presencia na clausura para recoller o premio. 

Director do torneo: Ernesto Pérez Ramil.

Árbitro do Torneo: Francisco Javier García Veiras.

Comité de Competición: As decisións arbitrais tomadas polo árbitro principal ou polo director do torneo como auxiliar poderán ser reclamadas ante o Comité de Competición formado polo director, o árbitro e tres xogadores escollidos por sorteo, dos cales un será membro do equipo federado do Sporting Club Casino.

Actividades complementarias: A organización marcará diversas actividades para as horas previas en cada unha das roldas.

Aspectos varios:

A inscrición no torneo supón a aceptación destas bases e a autorización para publicar datos persoais e/ou fotografías nos diversos medios de difusión e comunicación que a organización considere oportunos para a mellor divulgación do torneo e dos seus resultados.

Para o non especificado nestas bases aplicarase o regulamento da FIDE. 

En caso de xogadores que se inscriban e non asistan ou ben abandoen o torneo a organización vetará a súa participación en calquera outro torneo organizado polas entidades convocantes nos próximos dous anos.

A organización reservase o dereito de admisión e o dereito a modificar as bases do torneo sen outro requisito que a súa publicación na web.


14 de xuño de 2024

Torneo Merino

Dentro dunha semana no Centro Comercial Los Rosales imos acoller un torneo valedeiro para ELO FIDE, será o Torneo Merino, organizado polo Club Ludo e que este ano realizará o torneo no noso espazo.

Como normalmente nosn organizamos torneos válidos para ELO FIDE pode ser una boa oportunidade para algúns de xogar un torneo "serio".

Información en: www.clubludo.com www.clubludo.com 

13 de xuño de 2024

Aforismos de Leonardo

598.- E ocorreu entón que o lume, invadindo os secos madeiros postos sobre el, comezou a elevarse, desaloxando o aire dos intervalos que os separaban e deslizándose por estes con alegres e juguetones movementos. 

12 de xuño de 2024

Historia da Coruña

...será o porto de Brigantia, máis tarde o Burgo de Faro e máis adiante o Vello Burgo de Faro, para terminar chamándose A Coruña, o porto por excelencia das relacións marítimas de España coas Illas Británicas; e non hai razón algunha para pensar que, se empezaron estas comunicacións nos lonxanos tempos da Prehistoria, non o fose tamén nos da Historia, pois foi entón cando iniciaron esas comunicacións das que temos algunha noticia pola Arqueoloxía e a Antropoloxía máis que pola Historia propiamente dita...


11 de xuño de 2024

Xadrez nos Rosales

Nesta semana estaremos de descanso de xadrez, os nosos martes retornarán o 10 de setembro, o día anterior ao inicio do curso escolar.

Pero como xa vimos advertindo durante o verán non baixamos as actividades; mais ao contrario son incrementadas pero concentradas en menos días.

Permancede atentos as nosas webs ou redes sociais.

E aqui traemos os resultados do torneo do último martes:

1 GONZALO, 4 4 14.0 13.5 7.5
2 ETHAN, 4 4 10.0 11.5 7.5
3 MARCO, 4 3 11.0 14.5 8.5
4 MANUEL, 3 2 7.0 9.5 6.0
5 NUNO, 2 2 9.0 12.0 8.0
6 ALEX, 2 2 6.0 12.5 8.5
7 SERGIO, 1 1 3.0 14.0 10.0
8 GABRIEL, 0 0 0.0 12.5 6.5

10 de xuño de 2024

Foto da Coruña

Se es da Coruña seguro sabes onde é este sitio.
Pero...
Botas algo en falta?
Sabes que negocios estiveron nas dúas esquinas moito tempo?
E... sabes que o nome que lle damos non aparece no rueiro?

8 de xuño de 2024

Resultados Torneo de Primavera

Ao final tivemos 61 xogadores, un por riba do máximo que tíñamos estipulado.
O próximo torneo de tanta participación será xa o de Nadal e previamente o Centro Comercial Los Rosales acollería en novembro o Torneo de Outono do CIDU.
Ata entón, os torneos que realicemos en Los Rosales estarán limitados a 32 xogadores.
Aqui tedes as clasificacións, destacados os que levaron trofeos: 

CATEGORIA SUB 8

1 Nuno Moro 5 puntos
2 Jorge Abellán 4 puntos
3 Pedro Trabado 2,5 puntos
4 Adrián Álvarez 2 puntos
5. Mario Costa 1 punto
6. Liam Albor 0,5 puntos



CATEGORIA SUB10
1    HUGO BOQUETE,          1516     5        15.0         5     8.0  14.0
2    DENYS DEMIDOV,                  4        10.0         4     6.0  11.0
3    EMMA ETTERBEEK,        1438     3        11.0         3    10.0  15.0
4    ARIADNA LOPEZ,         1454     3         9.0         3     8.0  14.0
5    IKER LANDEIRA,                  3         8.0         3     7.0  12.0
6    MAR RODRIGUEZ,                  2         7.0         2     8.0  14.0
7    SABELA CASTELO,                 2         6.0         2     6.0  11.0
8    YAGO,                           2         5.0         2     6.0  11.0
9    HUGO BURGOS,                    1         4.0         1     7.0  11.0
10   TELMO,                          0         0.0         0     7.0  12.0



CATEGORÍA SUB 12

1    MARCO MARCOTE,           1507     5        15.0         5     7.5  13.0
2    XABIER CAÑÁS,            1525     3.5      10.0         3     7.0  12.0
3    ZOE RODRIGUEZ,           1448     3         9.5         2     7.5  11.0
4    ADRIAN FERNANDEZ,                 3         9.0         3     7.5  14.5
5    ANTONIO TRABADO,                  2.5       5.5         2     8.0  13.0
6    XAN BOUZA,                        2         8.0         2     7.0  14.0
7    DIEGO GONZALEZ,          1474     2         7.0         2     7.0  12.5
8    IKER ALBOR,                       2         6.0         2     7.5  12.5
9    LUCIA CASTELO,                    2         5.0         2     6.5   9.5
10   ALEX ESPERON,                     0         0.0         0     7.5  13.0


CATEGORIA ABSOLUTA E SUB14

1    ANDREA HERNANDEZ,             1750     5        15.0         5     8.5  14.0
2    JOSE FERNANDEZ OTERO,         1872     4        14.0         4     9.5  16.5
3    JORGE RODRIGUEZ,              2117     4        13.0         4     9.5  17.0
4    GONZALO LÓPEZ,          S14   1630     4        13.0         4     8.0  14.0
5    ALEX LOPEZ,             S14   1618     4        11.0         4     8.5  13.5
6    DANIEL CODESIDO,              1781     3.5      11.5         3     7.5  13.5
7    JOSE LUIS CASTELO,            1587     3.5      11.0         3     8.0  12.0
8    ALBERTO SÁNCHEZ,              1762     3.5      10.0         3     8.0  12.5
9    ESTEBAN FIDALGO,              1771     3        10.0         3     9.5  14.5
10   DAVID PÉREZ,                  1759     3         9.0         3     9.0  15.0
11   JOSÉ MANUEL ANDIÓN,           1530     3         9.0         3     8.0  13.0
12   FÉLIX GONZÁLEZ,                        3         9.0         3     8.0  12.5
13   PABLO ESPÁRRAGO,              1546     3         8.5         2     5.5   8.5
14   RAMIRO DEL VALLE,             1624     3         8.0         3     6.5  11.5
15   FERNANDO ANIDO,                        3         8.0         2     8.0  14.0
16   DAVID NOVO,                   1447     3         6.0         3     5.0   8.5
17   LUIS MIGUEL SINEIRO,          1718     2.5      10.0         2    10.0  17.0
18   JULIO TRAVESO,                1570     2.5       9.0         2     8.5  13.0
19   SERGIO RAMOS,           S14            2         9.0         1     8.0  15.5
20   CARLOS ALBERTO OSORIO,        1657     2         8.0         2     8.0  13.5
21   OLIVER SANCHEZ,         S14   1498     2         6.5         1     9.5  14.5
22   ADRIÁN QUEVEDO,                        2         6.0         2     7.0  10.0
23   ROBERTO SERRANO,              1684     2         6.0         2     2.5   6.5
24   JUAN CARLOS BANDE,                     2         5.0         2     8.0  11.0
25   LUIS MIGUEL BURGOS,           1510     2         5.0         2     7.0  12.5
26   FÉLIX GARCÍA,                          2         4.0         2     4.0   9.5
27   ADOLFO DE LA PEÑA,            1596     2         3.0         2     5.5   9.5
28   MARIO COUTO,                           2         3.0         2     4.0   8.5
29   JACINTO FERNANDEZ,                     1.5       5.5         1     7.5  13.0
30   JULIO CAÑÁS,                  1490     1         4.0         1     7.0  12.0
31   NICOLÁS CAAMAÑO,        S14            1         4.0         1     6.5  11.5
32   GABRIEL GUNTÍN,                        1         3.0         1     7.5  12.5
33   SERGIO FERNANDEZ,       S14            1         1.0         0     7.5  12.5
34   ERIC YÁÑEZ,             S14            0         0.0         0     7.0  12.5
35   MIGUEL CINTADO,               1695     0         0.0         0     2.5   2.5

Grazas a todos por participar e ata a próxima!

7 de xuño de 2024

7 de xuño

1640: Morre na Coruña o gran xeneral Antonio de Oquendo, que nos desvarios previos non paraba de gritar como se estivese nunha guerra.


6 de xuño de 2024

6 de xuño

1944: A Batalla da Normandia comeza, na Segunda Guerra Mundial, co desembarco de tropas aliadas

4 de xuño de 2024

4 de xuño

1940: Segunda Guerra Mundial: forzas alemás entran en París.

1944: Tropas aliadas entran en Roma, primeira capital do Eixe en ser tomada.


3 de xuño de 2024

3 de xuño

1806: O buque Centella cerca de Viveiro aborda a un dos barcos corsarios ingleses que estaban acosando mercantes.

1 de xuño de 2024

Luis Seoane

Hoxe Luis Seoane tería cumpridos 114 anos. 
Foi un dos grandes artistas e intelectuais de Galicia.
Unha boa excusa para achegarse ao Museo Carlos Maside (se hai sorte) ou a Fundación que leva o seu nome.

Para alguén que teorizou sobre a museoloxía, non tivo moita sorte coas institucións que deberan lembralo.