12 de xuño de 2024

Historia da Coruña

...será o porto de Brigantia, máis tarde o Burgo de Faro e máis adiante o Vello Burgo de Faro, para terminar chamándose A Coruña, o porto por excelencia das relacións marítimas de España coas Illas Británicas; e non hai razón algunha para pensar que, se empezaron estas comunicacións nos lonxanos tempos da Prehistoria, non o fose tamén nos da Historia, pois foi entón cando iniciaron esas comunicacións das que temos algunha noticia pola Arqueoloxía e a Antropoloxía máis que pola Historia propiamente dita...


11 de xuño de 2024

Xadrez nos Rosales

Nesta semana estaremos de descanso de xadrez, os nosos martes retornarán o 10 de setembro, o día anterior ao inicio do curso escolar.

Pero como xa vimos advertindo durante o verán non baixamos as actividades; mais ao contrario son incrementadas pero concentradas en menos días.

Permancede atentos as nosas webs ou redes sociais.

E aqui traemos os resultados do torneo do último martes:

1 GONZALO, 4 4 14.0 13.5 7.5
2 ETHAN, 4 4 10.0 11.5 7.5
3 MARCO, 4 3 11.0 14.5 8.5
4 MANUEL, 3 2 7.0 9.5 6.0
5 NUNO, 2 2 9.0 12.0 8.0
6 ALEX, 2 2 6.0 12.5 8.5
7 SERGIO, 1 1 3.0 14.0 10.0
8 GABRIEL, 0 0 0.0 12.5 6.5

10 de xuño de 2024

Foto da Coruña

Se es da Coruña seguro sabes onde é este sitio.
Pero...
Botas algo en falta?
Sabes que negocios estiveron nas dúas esquinas moito tempo?
E... sabes que o nome que lle damos non aparece no rueiro?

8 de xuño de 2024

Resultados Torneo de Primavera

Ao final tivemos 61 xogadores, un por riba do máximo que tíñamos estipulado.
O próximo torneo de tanta participación será xa o de Nadal e previamente o Centro Comercial Los Rosales acollería en novembro o Torneo de Outono do CIDU.
Ata entón, os torneos que realicemos en Los Rosales estarán limitados a 32 xogadores.
Aqui tedes as clasificacións, destacados os que levaron trofeos: 

CATEGORIA SUB 8

1 Nuno Moro 5 puntos
2 Jorge Abellán 4 puntos
3 Pedro Trabado 2,5 puntos
4 Adrián Álvarez 2 puntos
5. Mario Costa 1 punto
6. Liam Albor 0,5 puntos



CATEGORIA SUB10
1    HUGO BOQUETE,          1516     5        15.0         5     8.0  14.0
2    DENYS DEMIDOV,                  4        10.0         4     6.0  11.0
3    EMMA ETTERBEEK,        1438     3        11.0         3    10.0  15.0
4    ARIADNA LOPEZ,         1454     3         9.0         3     8.0  14.0
5    IKER LANDEIRA,                  3         8.0         3     7.0  12.0
6    MAR RODRIGUEZ,                  2         7.0         2     8.0  14.0
7    SABELA CASTELO,                 2         6.0         2     6.0  11.0
8    YAGO,                           2         5.0         2     6.0  11.0
9    HUGO BURGOS,                    1         4.0         1     7.0  11.0
10   TELMO,                          0         0.0         0     7.0  12.0



CATEGORÍA SUB 12

1    MARCO MARCOTE,           1507     5        15.0         5     7.5  13.0
2    XABIER CAÑÁS,            1525     3.5      10.0         3     7.0  12.0
3    ZOE RODRIGUEZ,           1448     3         9.5         2     7.5  11.0
4    ADRIAN FERNANDEZ,                 3         9.0         3     7.5  14.5
5    ANTONIO TRABADO,                  2.5       5.5         2     8.0  13.0
6    XAN BOUZA,                        2         8.0         2     7.0  14.0
7    DIEGO GONZALEZ,          1474     2         7.0         2     7.0  12.5
8    IKER ALBOR,                       2         6.0         2     7.5  12.5
9    LUCIA CASTELO,                    2         5.0         2     6.5   9.5
10   ALEX ESPERON,                     0         0.0         0     7.5  13.0


CATEGORIA ABSOLUTA E SUB14

1    ANDREA HERNANDEZ,             1750     5        15.0         5     8.5  14.0
2    JOSE FERNANDEZ OTERO,         1872     4        14.0         4     9.5  16.5
3    JORGE RODRIGUEZ,              2117     4        13.0         4     9.5  17.0
4    GONZALO LÓPEZ,          S14   1630     4        13.0         4     8.0  14.0
5    ALEX LOPEZ,             S14   1618     4        11.0         4     8.5  13.5
6    DANIEL CODESIDO,              1781     3.5      11.5         3     7.5  13.5
7    JOSE LUIS CASTELO,            1587     3.5      11.0         3     8.0  12.0
8    ALBERTO SÁNCHEZ,              1762     3.5      10.0         3     8.0  12.5
9    ESTEBAN FIDALGO,              1771     3        10.0         3     9.5  14.5
10   DAVID PÉREZ,                  1759     3         9.0         3     9.0  15.0
11   JOSÉ MANUEL ANDIÓN,           1530     3         9.0         3     8.0  13.0
12   FÉLIX GONZÁLEZ,                        3         9.0         3     8.0  12.5
13   PABLO ESPÁRRAGO,              1546     3         8.5         2     5.5   8.5
14   RAMIRO DEL VALLE,             1624     3         8.0         3     6.5  11.5
15   FERNANDO ANIDO,                        3         8.0         2     8.0  14.0
16   DAVID NOVO,                   1447     3         6.0         3     5.0   8.5
17   LUIS MIGUEL SINEIRO,          1718     2.5      10.0         2    10.0  17.0
18   JULIO TRAVESO,                1570     2.5       9.0         2     8.5  13.0
19   SERGIO RAMOS,           S14            2         9.0         1     8.0  15.5
20   CARLOS ALBERTO OSORIO,        1657     2         8.0         2     8.0  13.5
21   OLIVER SANCHEZ,         S14   1498     2         6.5         1     9.5  14.5
22   ADRIÁN QUEVEDO,                        2         6.0         2     7.0  10.0
23   ROBERTO SERRANO,              1684     2         6.0         2     2.5   6.5
24   JUAN CARLOS BANDE,                     2         5.0         2     8.0  11.0
25   LUIS MIGUEL BURGOS,           1510     2         5.0         2     7.0  12.5
26   FÉLIX GARCÍA,                          2         4.0         2     4.0   9.5
27   ADOLFO DE LA PEÑA,            1596     2         3.0         2     5.5   9.5
28   MARIO COUTO,                           2         3.0         2     4.0   8.5
29   JACINTO FERNANDEZ,                     1.5       5.5         1     7.5  13.0
30   JULIO CAÑÁS,                  1490     1         4.0         1     7.0  12.0
31   NICOLÁS CAAMAÑO,        S14            1         4.0         1     6.5  11.5
32   GABRIEL GUNTÍN,                        1         3.0         1     7.5  12.5
33   SERGIO FERNANDEZ,       S14            1         1.0         0     7.5  12.5
34   ERIC YÁÑEZ,             S14            0         0.0         0     7.0  12.5
35   MIGUEL CINTADO,               1695     0         0.0         0     2.5   2.5

Grazas a todos por participar e ata a próxima!

7 de xuño de 2024

7 de xuño

1640: Morre na Coruña o gran xeneral Antonio de Oquendo, que nos desvarios previos non paraba de gritar como se estivese nunha guerra.


6 de xuño de 2024

6 de xuño

1944: A Batalla da Normandia comeza, na Segunda Guerra Mundial, co desembarco de tropas aliadas